Altana ogrodowa to estetyczna i praktyczna konstrukcja, która może znaleźć się w każdym, większym ogrodzie. Jej obecność zapewnia komfortowy wypoczynek w cieniu, chroni przed deszczem oraz zapewnia skrawek prywatnej przestrzeń, gdzie można w spokoju zjeść posiłek, odpocząć, czy przyjemnie spędzić czas z całą rodziną. Jaki rodzaj drewna warto wybrać na altanę ogrodową oraz na co zwracać uwagę przy jej samodzielnym konstruowaniu?
Budowa altany ogrodowej z drewna – jaki materiał warto wybrać?
Bardzo ważną kwestią, od której powinniśmy rozpocząć budowę naszej altany, jest wybór odpowiedniego rodzaju drewna. Najpopularniejszą jego odmianą wykorzystywaną przy tego typu konstrukcjach jest drewno sosnowe i świerkowe. Jest ono stosunkowo łatwe w obróbce oraz dostępne w przystępnych cenach, co doceni każda osoba decydująca się na samodzielną budowę altany ogrodowej. Do wykonania konstrukcji należy jednak wybrać zdrowe oraz odpowiednio wysuszone elementy drewniane (o wilgotności ok. 18%), co zapewni konstrukcji stabilne wymiary oraz pożądany, niezmienny w czasie kształt.
Budowa altany wymaga także zabezpieczenia poszczególnych elementów z drewna przez działaniem na nie czynników atmosferycznych mogących osłabiać całą konstrukcję. Kupując surowe deski z drewna należy koniecznie zadbać o ich impregnację, którą można zrealizować na trzy sposoby – za pomocą pędzla równomiernie malując impregnatem całą powierzchnię drewna, poprzez namaczanie umieszczając elementy drewniane w specjalnym dole lub odpowiednio dużym pojemniku wypełnionym preparatem impregnującym lub metodą natryskową przy użyciu opryskiwacza ogrodowego.
Budowa altany ogrodowej – fundamenty i wybór pokrycia dachowego
Altana ogrodowa, aby mogła skutecznie oprzeć się naporowi wiatru oraz była stabilna, powinna posiadać odpowiednie fundamenty. Kwestia fundamentów przy samodzielnej budowie altany może zostać rozwiązana na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest osadzenie betonowych słupów fundamentowych w specjalnie do tego celu wykopanym dole o głębokości ok. 60-80 cm. Słupy powinny być umieszczone w odległości ok. 1 m od siebie. Dno zasypuje się gruzem, zalewa betonem, a kiedy cała masa stężeje, zatapia się w niej metalowe kotwy, do których następnie zostaną przymocowane słupy nośnej konstrukcji altany. Alternatywą dla słupów fundamentowych z betonu jest natomiast betonowa płyta fundamentowa, która lepiej sprawdzi się w przypadku altan o ciężkiej konstrukcji.
Profesjonalna budowa altany wymaga także odpowiedniego doboru pokrycia dachowego. Altany o lekkiej konstrukcji powinny posiadać prawidłowo dobrane pokrycie o stosunkowo niskim ciężarze, do którego należą takie materiały budowlane, jak m. in. strzecha, gont lub wiór osikowy przybierający postać małych, struganych deseczek. Można także zdecydować się na deski szalunkowe, które doskonale sprawdzają się do wykonania tzw. pełnego deskowania z udziałem gontu bitumicznego lub papy. Po wyborze wszystkich materiałów i postawieniu fundamentów przychodzi pora na właściwy montaż altany. Warto tu zaopatrzyć się w dobrej jakości projekt, który krok po kroku przeprowadzi nas przez cały proces jej budowy.
More Stories
Co można znaleźć w ofercie szkółki roślin?
Jaką doniczkę do monstery wybrać?
Transport żwiru – jak wybrać firmę?