Afryka inspiruje i fascynuje Europejczyków już od dawna. Jej bogata kultura urzeka swoją różnorodnością, dlatego aranżacje w tym stylu przeżywają w tym roku prawdziwy renesans. Cieszą się one ogromną popularnością nie tylko wśród podróżników. Afrykańskie dekoracje to idealne rozwiązanie również dla śmiałych indywidualistów, którzy chcą dodać swojemu wnętrzu nieco charakteru. Zapoznaj się z infografiką i sprawdź, jak urządzić wnętrze rodem z Afryki!
Projektanci wnętrz oraz wystawcy na targach meblowych podkreślają, że etniczne wzory oraz geometryczne kształty przywodzące na myśl Afrykę zdominują wnętrza w 2020 roku. Jak więc urządzić mieszkanie w stylu afrykańskim?
Styl afrykański – co warto wiedzieć?
Choć w naszym tekście używamy określenia „styl afrykański”, trudno podać jego jednoznaczną definicję. Afryka jako kontynent jest bowiem niezwykle różnorodna kulturowo. Nie możemy wobec tego definiować wszystkich jej regionów w jeden sposób – także w aranżacji wnętrz. Charakterystyczne są dla niej jednak wyraziste oraz ciepłe kolory, a także dekoracje wykonane z naturalnych materiałów.
Aranżacja wnętrz w takim stylu nie wymaga całkowitego remontu – to więc świetna opcja dla wszystkich, którzy niewielkim kosztem chcą odświeżyć swoje cztery kąty. Taka mała zmiana może nadać wnętrzu naprawdę wyrazisty klimat – i z pewnością wprawi w zachwyt jego domowników.
Decydując się na przearanżowanie mieszkania z wykorzystaniem afrykańskich motywów dekoracyjnych, warto podjąć decyzję, którą częścią Afryki chcemy się inspirować. Każdy region cechują bowiem inne dekoracje. Afryka Północna to wpływy Egiptu oraz Maroka, które reprezentują najbardziej stonowany ze wszystkich trendów inspirowanych kulturą afrykańską. Charakteryzuje się on łagodnymi pastelowymi barwami, uzupełnionymi wyrazistymi akcentami. W aranżacjach inspirowanych stylem marokańskim pojawiają się abstrakcyjne ornamenty oraz motywy roślinne. Wyodrębnienie w swoim wnętrzu dodatków pochodzących z konkretnej części kontynentu pozwoli na uniknięcie poczucia dekoracyjnego chaosu we wnętrzu – podpowiada Renata Mikuś, stylistka marki Dekoria.
Wnętrze utrzymane w afrykańskim klimacie powinno być wypełnione mocnymi barwami: czerwieniami wpadającymi w brąz czy energetycznymi pomarańczami. Wśród charakterystycznych dla tego stylu kolorów można również wymienić kolory piasku, intensywne zielenie, a także błękit oraz mocny niebieski. Uzyskanie efektu najbliższego Afryce będzie możliwe przy zastosowaniu kilku bazowych barw.
Meble w stylu afrykańskim – czym się charakteryzują?
Meble inspirowane stylem afrykańskim powinny sprawiać wrażenie ciężkich i być wykonane z naturalnych materiałów – najlepiej z ciemnego, egzotycznego drewna. Świetnym rozwiązaniem będzie również zastosowanie elementów o lżejszej strukturze, wykonanych np. z bambusa czy wikliny.
W przypadku mebli wypoczynkowych, które w stylu afrykańskim odgrywają najważniejszą rolę, w salonie możemy postawić na skórę. Zwolennicy klasycznych rozwiązań mogą wybrać tę w odcieniach beżu czy delikatnego brązu. Miłośnicy aranżacyjnych szaleństw mogą z kolei postawić na tapicerkę z motywem zwierzęcym.
Afrykańskie dodatki
Aranżacja mieszkania inspirowana stylem afrykańskim nie jest możliwa bez afrykańskich rzeźb. Jeżeli nie jesteśmy ich zwolennikami – musimy znaleźć na nie swój własny sposób! Są one bowiem najważniejszym elementem dekoracyjnym. W większości są one wykonane z drewna – niekiedy pokrywa się je również farbą, czasem zdobiąc je w geometryczne wzory. Z dekoracją w postaci rzeźby idealnie będzie współgrać również afrykańska maska.
Skoro już jesteśmy przy geometrycznych wzorach – to także nieodłączny element afrykańskich dekoracji. Mogą one ozdobić ściany lub komody. Z pewnością warto poświęcić im nieco więcej uwagi. Doskonale wkomponują się one w aranżację również pod postacią dekoracyjnych poduszek.
Jeśli chcemy uzyskać we wnętrzu klimat afrykańskiego lądu, zaopatrzmy się w liczne bibeloty. Wykonane z naturalnych materiałów, będą doskonałym uzupełnieniem aranżacji. Mogą znaleźć się wśród nich m.in. małe drewniane figurki, ozdobne plakaty z motywem roślinnym czy tkane kosze, które są nie tylko dekoracją, ale również praktycznym gadżetem. Jako ozdoby mogą nam posłużyć również zdjęcia – szczególnie te z egzotycznych podróży. Należy pamiętać, że dekoracje afrykańskie są niezwykle wyraziste, a co za tym idzie, ich nadmiar może przytłoczyć wnętrze. Umiar jest więc zatem wskazany.
Styl afrykański ma wiele twarzy. Inspirowane nim dekoracje mogą ubarwić każde mieszkanie. Wnętrze z domieszką afrykańskich wpływów to przede wszystkim dowód indywidualności aranżacyjnej jego właściciela.
More Stories
Elegancja i funkcjonalność – kinkiety do sypialni
Co warto wiedzieć przed zakupem garderoby do sypialni?
Jak wybrać dobrego producenta pościeli z bawełny?