SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Projektowanie kuchni – jakich błędów unikać

Projektowanie kuchni

Kuchnia to przede wszystkim miejsce, w którym kilka razy dziennie powstają aromatyczne posiłki. To także przestrzeń, w której toczą się wesołe rozmowy i gromadzą ludzie najbliżsi sercu. Dlatego tak ważne jest, aby projekt kuchni zakładał przede wszystkim jej funkcjonalność w połączeniu z estetyczną aranżacją. Nie jest łatwo o realizację dobrego projektu. Poniżej znajduje się lista najczęstszych błędów.

Niepraktyczny układ mebli

Planując kuchnię należy mieć na uwadze, że będzie to przestrzeń, którą będzie użytkować zamawiający, a nie architekt. Zagospodarowanie tak ważnej przestrzeni powinno być zgodne z preferencjami mieszkańców. Co z tego, że będzie w niej mnóstwo szafek, jeśli do większości z nich jest utrudniony dostęp? W kuchni liczy się przede wszystkim komfort, dlatego warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie najważniejszych sprzętów, jakimi są lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Te trzy elementy nazywane są trójkątem bermudzkim – źle rozmieszczone sprzęty potrafią skutecznie zepsuć radość z gotowania.

Słabej jakości materiały

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym powierzchnie narażone są na wysokie temperatury, otarcia, uderzenia czy zarysowania. Użytkowana przestrzeń powinna dzielnie znosić to wszystko przez kolejne lata, dlatego praktycznym rozwiązaniem jest inwestycja w solidnej jakości materiały. Nie chodzi o to, by od razu montować marmurowy blat i decydować się na kosztowne propozycje producentów, które pochłoną całą pulę oszczędności. Sztuką jest tak dobrać materiały, by ich cena była adekwatna do jakości.

Projektowanie kuchni

Oświetlenie

Pomieszczenie kuchenne użytkowane jest o różnych porach dnia. Warto mieć to na uwadze, planując oświetlenie w poszczególnych strefach kuchni. Żarówki o słabej mocy z pewnością okażą się niewystarczające, by przygotować posiłek wieczorem. Dobrze byłoby zdecydować się na oświetlenie punktowe lub umieszczenie lampek w strategicznych miejscach, np. nad blatem roboczym czy przy zlewozmywaku.

Ergonomia

Rozstawienie poszczególnych elementów wpływa na późniejszą funkcjonalność kuchni. Kiepskie rozplanowanie przestrzeni będzie skutkować rozdrażnieniem, zwłaszcza kiedy kuchenka stojąca zbyt blisko wysokiej szafki uniemożliwia smażenie na dużej patelni lub w chwili gdy zlew wiecznie chlapie na pobliską lodówkę. Rozmieszczenie sprzętów powinno być planowane z dużą dokładnością, a największe znaczenie mają tu gabaryty, instalacje i umiejscowienie gniazdek.

Kuchnia uszyta na miarę

Piękna i funkcjonalna kuchnia sprzyja powstawaniu pysznych posiłków. Jeśli samodzielne planowanie kuchni okazuje się zbyt dużym wyzwaniem, najlepiej skorzystać z usług fachowców. Specjaliści zaprojektują przestrzeń, w której wykorzystany zostanie każdy centymetr, a całość będzie zgodna z oczekiwaniami zamawiającego. Wielu ludzi obawia się, że ich wymagania zostaną uznane za nietaktowne. Tymczasem fachowcy są przede wszystkim po to, by projektować przestrzeń, którą będzie można użytkować przez kolejne lata z najwyższym zadowoleniem.

Partnerem materiału jest Atrii – kuchnie na wymiar Warszawa.