SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Czy okna ze stali mają dobre właściwości izolacyjne?

okna w mieszkaniu

W dzisiejszych czasach, gdy coraz większą uwagę przykładamy do energooszczędności i dbania o środowisko, właściwa izolacja termiczna naszych domów jest kluczowa. Wybór odpowiednich okien to podstawa, gdy chodzi o utrzymanie ciepła wewnątrz budynku oraz zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Okna ze stali cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, trwałość oraz estetykę. Warto jednak sprawdzić, czy mogą być również dobrym rozwiązaniem pod względem izolacyjnym.

Okna ze stali – konstrukcja i zalety

Stalowe okna to konstrukcje wykonane z profili stalowych, które mogą być pokryte różnego rodzaju powłokami ochronnymi i dekoracyjnymi. Stal jest materiałem niezwykle wytrzymałym i odpornym na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Jedną z zalet okien stalowych jest ich estetyka – smukłe profile i duże przeszklenia sprawiają, że świetnie wpasowują się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacjach wnętrz. Stalowe okna często można spotkać w loftach, przestrzeniach biurowych czy budynkach przemysłowych. Są także chętnie stosowane w obiektach zabytkowych, gdyż doskonale imitują wygląd dawnych konstrukcji.

Właściwości izolacyjne okien ze stali

W przypadku okien izolacyjność termiczna i akustyczna są kluczowe. Okna ze stali, dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii oraz materiałów, mogą mieć bardzo dobre właściwości izolacyjne. Izolacyjność termiczna okien stalowych mocno zależy bowiem od rodzaju profilu stalowego oraz jego konstrukcji. Producenci oferują różne modele profili – od tych o prostym przekroju do bardziej zaawansowanych, z dodatkowymi uszczelkami i komorami powietrznymi. Wysoka jakość profili jest kluczowa dla osiągnięcia satysfakcjonującej izolacji.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów okien, również stalowe okna loftowe można wyposażyć w różnego rodzaju szyby – pojedyncze, podwójne czy potrójne. To właśnie wybór szyby ma największy wpływ na osiągane współczynniki izolacji. Szyby dwukomorowe lub trzykomorowe zapewnią znacznie lepszą izolację termiczną i akustyczną niż szyby pojedyncze, niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane są ramy okienne.