SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Dywan idealny – jak dopasować go do wnętrza?

Dywan do wnętrza

Dywany to istotny element wyposażenia wnętrza. Brytyjska arystokracja odkryła ich wartość już w 1520 r. Oczarowany nimi kardynał Thomas Wolsey ozdobił dywanami swoją siedzibę w Hampton Court. Obecnie dywany w dalszym ciągu są dla wielu nieodłącznym elementem wyposażenia wnętrza. Jesteś w gronie ich zwolenników? A może nie wiesz, jak zaaranżować je w nowoczesnym wnętrzu? Stylistka marki Dekoria udowadnia, że dywany mogą sprawdzić się w każdym pomieszczeniu!

Wybór dywanu może okazać się nie lada wyzwaniem. Ze sklepowych półek kuszą nas te wielokolorowe, klasyczne, okazałe czy w wersji mini. Dodajmy do tego długość włókien czy rodzaj tkania, a decyzja o wyborze idealnego modelu może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego podpowiadamy, czym warto się kierować.

Dywan na miarę – to musisz o nim wiedzieć!

Salon – dywan w salonie powinien być dopełnieniem aranżacji. Dobrze umieścić go w miejscu, w którym znajdują się elementy wypoczynkowe – zarówno sofa, jak i fotele powinny w całości znaleźć się na dywanie. Jeżeli decydujesz się na dywan mniejszych rozmiarów, warto zadbać o to, by znalazły się na nim chociaż przednie nogi mebli. Taki układ wzmocni efekt jednolitego wizualnie wnętrza.

Jadalnia – dywan w jadali powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Postaw na model większych rozmiarów, który będzie wymierzony pod znajdujący się na nim stół. By mieć pewność, że jest on dopasowany do stołu, należy doliczyć do rozmiaru mebla ok. 95 cm z każdej strony. Pozwoli to wówczas swobodnie odsuwa krzesła, które w jadali również powinny znajdować się w całości na powierzchni dywanu.

Sypialnia – dywan w sypialni powinien okalać jej najważniejszą część, czyli łóżko. Warto, by był przyjemny, delikatny oraz sprawiał, że pomieszczenie wydaje się ciepłe i przytulne. Gdy wybierasz dywan do sypialni, pamiętaj, aby margines po obu stronach łóżka wynosił około 45-60 cm. Jeżeli posiadasz szafki nocne, muszą one znaleźć się na powierzchni dywanu. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe. Dzięki temu mamy dużo przestrzeni i możemy postawić stopy na miękkim podłożu.

Wybieramy dywan idealny

Kolor dywanu to bardzo indywidualna kwestia – wszystko zależy od wielkości oraz stylistyki wnętrza, w którym będzie się znajdował. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka ogólnie przyjętych zasad w aranżacji wnętrz, w myśl których jasne kolory dywanów optycznie powiększają pomieszczenie. Ciemne dywany sprawiają z kolei, że wydaje się ono znacznie mniejsze.

Jasne dywany nie sprawdzą się także w jadalni czy kuchni, ponieważ są mniej odporne na zabrudzenia. Ciemny dywan to natomiast świetna opcja w pomieszczeniach, którym chcesz nadać nieco przytulności i ciepła.

Rozmiar dywanów jest obecnie naprawdę zróżnicowany. Małe dekoracyjne dywany to idealne rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń. Sprawdzą się jako aranżacyjny dodatek m.in. do stolika kawowego. Z pewnością nie spełnią jednak swojej roli np. w dużym salonie. Znikną w gąszczu innych elementów i mogą sprawić wrażenie niedopasowanych. Takie pomieszczenia wymagają dużego dywanu – najlepiej, by od drzwi dzieliło go ok. 90 cm. Dzięki temu będzie można je swobodnie zamykać i otwierać.

Przy wyborze materiału dywanu należy wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, w którym będzie się on znajdował. Model o niskim runie i silikonowym spodzie świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach codziennego użytku takich jak salon czy kuchnia. Jest łatwy w czyszczeniu, a dzięki antypoślizgowej warstwie ma dużą przyczepność do podłogi. Puszysty dywan z długim i miękkim włóknem to z kolei idealne rozwiązanie do sypialni. Takie właściwości wyróżniają m.in. dywan Royal Nomadic Living, charakteryzujący się oryginalnym wzornictwem. W pomieszczeniach, w których przebywają dzieci czy zwierzęta, najlepiej postawić na dywan posiadający krótkie runo – taki dywan jest łatwy w codziennej pielęgnacji. Świetnie sprawdzi się tutaj m.in. dywan Velvet wool/petrol blue, utrzymany w ciemnej kolorystyce naturalnej przędzy.

Dobrze dobrany dywan odgrywa nieocenioną rolę we wnętrzu – nadaje mu charakteru, podkreśla jego stylistykę, a czasem także przykrywa mankamenty podłogi.