SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Jaką doniczkę do monstery wybrać?

Monstera to nie żaden potwór, ale duża, ozdobna roślina doniczkowa. Pochodzi ze środkowoamerykańskich tropików, ale dobrze trzyma się w warunkach polskich mieszkań. Jaką dobrać do niej donicę, aby rosła zdrowo i wyglądała estetycznie?

Przede wszystkim dbałość o roślinę

Monstery (ściślej: monstery dziurawe) sprzedawane są jako sadzonki rozmiaru kilkudziesięciu centymetrów. Rosną powoli, ale we wnętrzach ogranicza je tylko sufit – osiągają nawet trzy metry wysokości. Dlatego dobrze jest je przesadzać co rok lub dwa, na wiosnę. Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych ani dużo światła, co jest przyczyną ich popularności. Na ich wielkich liściach z wiekiem pojawiają się coraz większe dziury, aż do całkiem ażurowej budowy. W naturze są epifitami, czyli żyją na drzewach i wypuszczają korzenie powietrzne w dół. W domu lub biurze należy zapewnić im podporę. Oczywiście tak duża roślina wymaga solidnego palika. W sprzedaży dostępne są pale z mchem, który utrzymuje dobry poziom wilgotności. Przypomina to pnie olbrzymich tropikalnych drzew, po których pną się monstery i gdzie czują się najlepiej. Dlatego przyda się betonowa doniczka do monstery, odpowiednio ciężka i stabilna.

Mnóstwo detali tworzy wnętrze — jaka doniczka do monstery?

Jeśli chodzi o dbałość o roślinę, to doniczka na monsterę przede wszystkim powinna być duża. To nie fiołek! Zwłaszcza kilku- i kilkunastoletnie okazy powinny mieć stabilne oparcie. Zaś od strony estetycznej mamy szerokie pole do popisu. Ta tropikalna roślina ma jednolity kolor, pasuje więc do mieszkań minimalistycznych lub biur. Do takich miejsc pasuje jednokolorowa donica ceramiczna lub z włókna szklanego. Klasyczna donica gliniana dobrze natomiast będzie wyglądać w towarzystwie drewna: parkietu i mebli z widocznymi słojami. Nada się też betonowa doniczka do monstery, taka jak, chociażby z oferty https://limestore.pl/252-betonowe-donice. Materiał ten dzięki prostocie nie odwraca uwagi od rośliny, jest przy tym elegancki. Aranżacja z betonową donicą pasuje nie tylko do wielkich roślin ogrodowych, ale również na kuchenny parapet.

Być może nie zdajemy sobie sprawy, jak często widujemy wzór liści monstery. Ta roślina jest symbolem tropików. Jej charakterystyczne, powycinane liście znajdziemy przedstawione na obrusach, ubraniach, ozdobach domowych, okładkach notesów. Jeśli masz monsterę w domu, warto podkreślić tę symbolikę dzięki elementom z wikliny i rattanu. Odpowiednie kosze lub osłony na donicę załatwią sprawę. Możesz też sam zrobić zdobienie, np. owijając plastikową donicę jutowym sznurkiem. Grunt, aby końcowy efekt odpowiadał Ci jak najlepiej.