SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Kuchnia – stylowa i funkcjonalna

funkcjonalna kuchnia

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu czy mieszkaniu, dlatego przy jej aranżacji trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność. Na szczęście, istnieje mnóstwo rozwiązań, dzięki którym kuchnia może stać się praktyczna, a jednocześnie zachwycać dobrym stylem i ponadczasowym designem. Sprawdźmy, co warto wiedzieć i jak podejść do tego tematu!

Stworzenie projektu kuchni wbrew pozorom nie jest trudne, o ile wiemy, jakimi zasadami się kierować, aby wszystko przebiegło zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Bardzo ważne jest przeanalizowanie swoich potrzeb, preferencji oraz gustu, a także wzięcie pod uwagę możliwości aranżacyjnych danej przestrzeni. To właśnie układ pomieszczenia z jednej strony może stanowić przeszkodę na drodze do zrealizowania własnej wizji, ale z drugiej może stać się motorem napędowym całej koncepcji.

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?

modna kuchnia

Urządzając kuchnię należy zastanowić się nad tym, jak często z niej korzystamy oraz w jaki sposób to robimy. Ma to wpływ przede wszystkim na wybór różnego rodzaju sprzętu, w tym np. lodówki o odpowiedniej pojemności, wielkości płyty indukcyjnej czy dodatkowych urządzeń takich jak zmywarka, mikrofalówka itp. Chcąc stworzyć funkcjonalną przestrzeń, podzielmy pomieszczenie na strefy, dzięki czemu zadbamy o ergonomię i sprawimy, że w przyszłości będzie nam łatwiej korzystać z kuchni. Pomocny okazuje się tzw. trójkąt roboczy, czyli projekt kuchni, który zakłada wydzielenie pięciu głównych obszarów, a mianowicie, zaczynając od lewej strony, strefy zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków oraz gotowania.

Aranżacja kuchni – jaki styl wybrać?

modna kuchnia

Wygląd kuchni, a więc to, na jakie podłogi, szafki i wyposażenie się zdecydujemy, to zawsze kwestia indywidualna. Jednym z największych trendów ostatnich lat jest wykończenie kuchni w surowym klimacie lub ciemnych barwach z wykorzystaniem akcentów w odcieniach drewna. Jeśli jednak ktoś lubi jasne kolory i niewielką liczbę dodatków, może postawić na aranżację w stylu angielskim, klasycznym czy skandynawskim. Oprócz samej zabudowy kuchennej, ważną rolę odgrywa m.in. oświetlenie, które powinno być zaplanowane w taki sposób, aby każdy fragment pomieszczenia był doświetlony. Chodzi więc nie tylko o lampy ledowe pod szafkami, ale też główny żyrandol czy oświetlenie ozdobne.

Dekoracje w kuchni – na co postawić?

kuchenne dekoracje

Projektując kuchnię należy zadbać o każdy detal, w tym przede wszystkim o pasujące do stylu i funkcji tego pomieszczenia dekoracje. Obecnie coraz częściej odchodzi się od malowania ścian farbą, a w zamian designerzy decydują się na zastosowanie fototapety. Współczesna technologia oferuje nam zarówno fototapety, jak i tapety do kuchni, które cechują się wysoką odpornością na wilgoć i szorowanie. Oprócz tego ciekawą opcją, którą można wykorzystać w kuchni są lamele ścienne i sufitowe dostępne w wielu wariantach kolorystycznych.. Produkty te charakteryzują się dużą wytrzymałością, nowoczesnym wyglądem i bardzo prostym montażem, a to wszystko w przystępnej cenie.