Nieodłącznym elementem dbania o czystość w naszych domach są środki chemiczne do sprzątania, czyli inaczej chemia domowa. To dzięki jej właściwościom sprzątanie jest szybsze i dokładniejsze, a oczyszczone powierzchnie są o wiele bardziej higieniczne. Wybór odpowiednich preparatów nie zawsze jest prosty. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele różnego rodzaju środków czystości. Jaką chemię do domu wybierać i na co zwracać uwagę przy zakupie konkretnych preparatów?
Podstawowa chemia domowa
Każdy, kto kiedykolwiek sprzątał dom, doskonale wie, że najtrudniejsze w utrzymaniu czystości są kuchnia i łazienka. To właśnie w tych pomieszczeniach mamy do czynienia z tłustymi plamami oraz innymi trudnymi w usunięciu zabrudzeniami, w tym również kamieniem i bakteriami. Dlatego też główny arsenał, na który składa się chemia domowa, to przede wszystkim środki czystości do kuchni i łazienki. Wśród nich znajdziemy m. in. takie produkty jak:
- płyn do odkamieniania
- pianka do czyszczenia łazienki
- pianka do czyszczenia kabin prysznicowych
- płyn do pielęgnacji podłóg
- płyn do czyszczenia piekarników i płyt kuchennych
- płyn do mycia szyb
- preparat do mycia lodówek
- środki do pielęgnacji powierzchni wykonanych z kamienia naturalnego
- płyn do pielęgnacji podłóg drewnianych
Jak widać, współczesna chemia domowa to środki o dokładnie określonym przeznaczeniu. Inne preparaty są używane do czyszczenia łazienek, gdzie głównie mamy do czynienia z kamieniem oraz osadami po mydle. A inne środki są dedykowane do czyszczenia kuchni, gdzie najczęściej walczymy z tłustymi plamami powstałymi w czasie przyrządzania posiłków.
Środki czystości – zastosowanie
Dzięki zawężonemu i ściśle określonemu polu działania, środki czyszczące wykazują się o wiele większą skutecznością w walce ze wskazanymi rodzajami zabrudzeń. Wynika to przede wszystkim z dopasowania określonych substancji aktywnych oraz ich stężenia w tego typu preparatach, nie tylko do rodzaju zabrudzenia, ale także do rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest czyszczona powierzchnia. Chemia domowa musi nie tylko czyścić, ale musi robić to w taki sposób, aby nie uszkodzić czyszczonych powierzchni.
Trzeba mieć na uwadze, że dane środki do czyszczenia mogą być w pełni bezpieczne przy stosowaniu na powierzchnie metalowe czy drewniane, a wykazywać się działaniem niszczącym na kamień naturalny. W takiej sytuacji, jeśli mamy w domu kamienne blaty, to nie możemy czyścić ich preparatami przeznaczonymi dla metalu czy do blatów drewnianych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze środków chemicznych do sprzątania?
Dobra chemia domowa, która pozwoli nam cieszyć się czystością i świeżym zapachem, powinna być przede wszystkim skuteczna, wydajna i bezpieczna. Co to oznacza w praktyce? Preparaty, które używamy na co dzień w domu, muszą radzić sobie z zabrudzeniami, do których czyszczenia są dedykowane. Ich skład chemiczny musi umożliwić stosunkowo łatwe usuwanie zabrudzeń, bez konieczności uporczywego szorowania.
Poza tym stężenie substancji czyszczących powinno być na tyle duże, że już mała ilość preparatu wystarczy na jednorazowe sprzątanie. A z drugie strony nie powinno powodować podrażnień, co na przykład może mieć miejsce przy korzystaniu z profesjonalnej chemii do czyszczenia, gdzie mamy do czynienia z preparatami o dużo silniejszym działaniu.
Partnerem materiału jest Onduline – najlepsza chemia domowa.
More Stories
Kluczowa Rola Producentów Uszczelnień: Efektywność i Innowacje dla Przemysłu
Ślusarka Aluminiowa: Klucz do Nowoczesnego i Trwałego Budownictwa
Farba magnetyczna – poznaj jej innowacyjne zastosowanie