5 października 2024

SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – na jakie metody warto postawić?

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne są w stanie znieść wiele. Codzienna dawka słońca im niestraszna, jednak warto pamiętać, że każdy sprzęt kiedyś się zużyje. Aby dawał wymierne efekty, dobrze jest o niego należycie dbać. Jak więc czyścić panele i na jakie metody warto postawić? Podpowiadamy.

Czy mycie paneli fotowoltaicznych jest potrzebne?

Specjaliści są zgodni, że raz na jakiś czas czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest konieczne. Zalegający na ich powierzchni kurz, smog i inne zanieczyszczenia powodują spadek ich wydajności, który w skrajnych przypadkach może sięgać nawet 20%. Spore zagrożenie stanowią również ptasie odchody, które ze względu na swoje właściwości żrące mogą nieodwracalnie uszkodzić moduły. Stąd też czyszczenie paneli fotowoltaicznych z tego typu zabrudzeń jest nie tyle rekomendowane, co jest wręcz konieczne.

Istnieje kilka metod mycia instalacji fotowoltaicznych. W dalszej części tekstu wymieniamy metody specjalistyczne. Należy jednak podkreślić, że korzysta się z nich głównie na farmach wiatrowych, natomiast w przypadku instalacji przy gospodarstwach domowych mycie paneli fotowoltaicznych jest o wiele łatwiejszej. W tym przypadku używa się wody destylowanej z opcjonalnym dodatkiem niewielkiej ilości łagodnych detergentów. Silniejsze środki do mycia paneli fotowoltaicznych stosuje się jedynie przy większych zabrudzeniach. Jednak preparaty należy dobierać bardzo ostrożnie, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia modułów.

Jakie są inne sposoby na czyszczenie fotowoltaiki?

Czyszczenie Paneli Fotowoltaicznych, może być również przeprowadzane w bardziej skomplikowany sposób. Mowa tu chociażby o odwróconej osmozie. Polega na czyszczeniu wodą demineralizowaną i destylowaną z wykorzystaniem odwróconej osmozy, co zapewnia skuteczność czyszczenia do aż 98%. Z kolei czyszczenie jonowo-kationowe wykorzystuje filtr żywiczny ze złożem mieszanym. Na rynku dostępne są również systemy zrobotyzowane oraz prętowe, które wykorzystują poszczególne elementy do dokładnego mycia fotowoltaiki.