SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Jakie tkaniny na rolety wybrać?

Dobrze dobrane rolety wewnętrzne dodają estetyki całemu wystrojowi oraz tworzą komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Wybierając tkaniny na rolety, musimy brać pod uwagę kilka ważnych czynników. Należy brać pod uwagę ich żywotność i wygląd po kilkunastu lub kilkudziesięciu miesiącach użytkowania. Co warto wiedzieć o konkretnych materiałach? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

Przepuszczanie światła

Stopień przepuszczania światła zależy od tego, jak gęsto utkany jest materiał. Na rynku dostępne są rolety transparentne, które rozpraszają światło i czynią je korzystniejszym dla odpoczynku i pracy. Z kolei idealne do sypialni czy pokoju telewizyjnego są rolety zaciemniające, które ograniczają przepływ światła i gwarantują jego najmniejszą przepuszczalność. Możliwe jest to dzięki ich budowie, która dzięki dodatkowej warstwie podgumowanej zatrzymuje większość promieni słońca. Oczywiste jest, że takie rolety nie sprawdzą się w biurze, gdzie jak największa ilość naturalnego światła jest mile widziana.

Kolor tkaniny

Stopień zaciemnienia pomieszczenia jest uzależniony od koloru, jaki ma roleta rzymska. Biele i beże to barwy, które są bardziej przepuszczalne dla światła niż granat czy butelkowa zieleń. Tonacje, które nadają wrażenie półmroku, dobrze sprawdzą się w sypialni, gdzie potrzebne jest wrażenie intymności i prywatności.

Naturalna czy syntetyczna tkanina?

Niegdyś tkaniny na rolety były tylko pochodzenia naturalnego. Len czy bawełna były estetyczne i pasowały do większości wnętrz, jednak nie brakowało im wad. Ciężko było je utrzymać w czystości oraz były podatne na uszkodzenia. Z odsieczą przyszły materiały syntetyczne, które nie posiadają tych minusów. Poliamid i poliester doskonale sprawdzają się między innymi w łazienkach, gdyż łatwo je utrzymać w czystości oraz mają wysoką odporność na zabrudzenia i wilgoć. Oczywiście tkaniny naturalne nadal są wykorzystywane w produkcji, należy jednak pamiętać, że rolety materiałowe (https://anwis.pl/pl/rolety-materialowe-i-dzien-noc) z takich tworzyw są mniej odporne na odkształcenia i trudniejsze w pielęgnacji.

Wybór rolet do mieszkania jest bardzo ważnym elementem jego wystroju. Każde pomieszczenie ma swój indywidualny charakter, do którego nie będą pasować wszystkie rolety. W minimalistycznym salonie nie będą pasowały ciężkie i ciemne żaluzje. W pokoju o granatowych czy brązowych ścianach z kolei nie sprawdzi się jasny i lekki design rolet. Należy wziąć pod uwagę całokształt projektu, ponieważ wszystko musi do siebie pasować i układać się w jedną, spójną całość.