SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Fronty kuchenne – jak je odświeżyć?

Szafki kuchenne są niezwykle narażone na szkodliwe działanie szeregu czynników, w tym m.in. wilgoci, wysokich temperatur czy zabrudzeń. Nie dziwi więc fakt, że fronty kuchenne po kilku latach użytkowania tracą swoje walory estetyczne, a usunięcie uporczywych plam za pomocą środków chemicznych nie przynosi rezultatów. Warto zatem odświeżyć fronty kuchenne na własną rękę – przy pomocy odpowiednich preparatów i narzędzi. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Malowanie wyrobów z drewna – o czym należy pamiętać?

Większość mebli kuchennych w polskich mieszkaniach to wyroby drewniane. Trudno się temu dziwić – jest to materiał o szlachetnej fakturze, która dodaje wnętrzu głębi i wyjątkowego charakteru. Warto jednak pamiętać o tym, że odświeżenie tego rodzaju powierzchni rządzi się swoimi prawami. W praktyce oznacza to, że należy stosować się do kilku żelaznych zasad. Jeśli planujemy lakierowanie frontów meblowych w Szczecinie lub w innym mieście w Polsce, zadbajmy o wybór odpowiednich preparatów, ponieważ nie wszystkie nadają się do frontów kuchennych. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie malowanych powierzchni oraz zakup narzędzi dedykowanych renowacji mebli drewnianych, w tym m.in. pędzli czy wałków.

Malowanie frontów meblowych krok po kroku

Przed rozpoczęciem malowania lub lakierowania frontów kuchennych należy zadbać o odpowiednie przygotowanie ich powierzchni. W praktyce oznacza to, że trzeba usunąć poprzednie powłoki malarskie. Niedokładnie zeszlifowanie starych farb czy lakierów może sprawić, że drewno straci optymalną przyczepność, na czym ucierpi trwałość aplikowanych preparatów.

Po pozbyciu starej powłoki należy również sprawdzić, czy na frontach meblowych nie ma ubytków, które mogłoby nie tylko utrudnić malowanie, ale przede wszystkim zepsuć końcowy efekt wizualny. Wszelkie ubytki można uzupełnić specjalną pastą akrylową, którą można kupić w każdym sklepie budowlanym. Po wykonaniu tej czynności należy dobrze oczyścić fronty z pyłu i przejść do nakładania farby lub lakieru. W przypadku frontów gładkich, jak i frezowanych warto użyć pędzla, który zapewnia optymalną precyzję. Meble należy pokryć przynajmniej dwoma warstwami preparatu, aby uzyskać pożądane krycie.