SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Jak urządzić małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię?

Planowanie zorganizowania małej kuchni wcale nie jest łatwe. Wielu osobom wydaje się, że meble na wymiar, które zabudują ściany od góry do dołu pojemnymi szafkami to coś co pozwoli w pełni wykorzystać całą przestrzeń w pokoju kuchennym. Jest jednak wręcz przeciwnie. Za dużo brył może sprawić, że pomieszczenie wydaje się mniejsze i ciaśniejsze. Warto więc zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami, które pomagają urządzić małe wnętrza, tak by były one optycznie powiększone i dbały o komfort wszystkich domowników.

Jakie szafki najlepiej wybrać do małej kuchni?

Zabudowanie całej kuchni nie jest dobrym pomysłem, jeżeli znajduje się ona w małym pomieszczeniu. Lepiej zrezygnować z zabudowy z szafek dolnych i górnych. Znacznie lepiej sprawdzą się niskie szafki dolne. Jeżeli jednak chcesz mieć więcej przestrzeni do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów, które potrzebne są w kuchni, to najlepiej zastosować półki otwarte lub szafki, które mają przeszklone fronty. To sprawi, że wnętrze będzie optycznie głębsze.

Zastosuj jasne kolory

Biel i beże to kolory, które pomagają optycznie powiększyć każde pomieszczenie. Dlatego do swojej małej kuchni najlepiej wybierać jasne kolory ścian, które będą odbijać światło. Doskonale nadają się również meble z frontami w białym kolorze z matowym lub lakierowanym wykończeniem. Do takiego zestawu będą pasować również blaty, które będą utrzymane w naturalnej barwie, która może wyglądać, jak imitacja drewna dębowego.

Przestronne półki nad blatem

Nad blatem roboczym, przy meblach kuchennych znajduje się wystarczająco dużo miejsca na to, by powiesić pojemne i praktyczne półki. Mogą to być małe półeczki, które nadają się do przechowywania słoiczków z przyprawiamy. Większe wiszące wnęki będą nadawały się na przetwory, ważne jednak, by były one ustawione w miejscach, do których nie dociera światło dzienne. Nie można jednak przesadzać. Za duża ilość półek może sprawić, że pomieszczenie to będzie zagracone.

Szerszy blat roboczy

Blat roboczy w kuchni to jedno z najważniejszych miejsc. To na nim przygotować można posiłki, trzymać najważniejsze i najpotrzebniejsze przedmioty. Warto zadbać o to, by nawet w małej kuchni było go jak najwięcej. Dzięki temu będzie Ci komfortowo pracować, a utrzymanie porządku we wnętrz będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Urządzenie kuchni o małym metrażu może być trudne. Jednak kierując się powyższymi poradami masz szansę na to, by w pełni wykorzystać wolną przestrzeń tego pomieszczenia, by mimo swoich rozmiarów, kuchnia stała się przestronna.