SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Jak wybrać odpowiednią kołdrę? – przewodnik zakupowy

Kołdra do sypialni

Kołdra to element wyposażenia każdej sypialni. Wybór właściwej stanowi dla wielu z nas wyzwanie. Tym bardziej, że kupujemy ją raz na kilka lat. Na rynku jest ogromny wybór, kołdry są wykonane z rozmaitych materiałów: cieplejszych lub chłodniejszych, naturalnych bądź sztucznych. Jak więc wybrać tą, która będzie dla nas najlepsza? Ekspert marki Wendre, Beata Przybylak w przewodniku zakupowym podpowiada, jak podjąć odpowiednią decyzję i czym się kierować, aby mieć pewność, że zakupy będą udane?

Wybór właściwej kołdry zapewnia dobre i komfortowe warunki snu

Istnieje kilka istotnych czynników, które determinują zakup odpowiedniej kołdry. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Wypełnienie

Niegdyś kołdry wyrabiane ręcznie były wypełnione naturalnymi ocieplaczami – wełną, pierzem oraz puchem. To, jaki materiał znajduje się w głębi świadczy najczęściej o właściwościach cieplnych, alergicznych, a także wytrzymałości konkretnego modelu na odkształcenia czy upływu czasu. Klasycznym rodzajem jaki możemy znaleźć w środku kołdry jest puch, miękkie ptasie pióra (najczęściej gęsie lub kacze). Niegdyś takie pierzyny były czymś powszechnym. Spanie pod takim przykryciem zapewnia nam odpowiedni komfort cieplny, jak też skuteczne odprowadzenie potu i wilgoci. Dzięki czemu jest to idealny produkt, który można używać przez cały rok. Beata Przybylak podkreśla, że pierze, które znajdziemy w produktach marki Wendre pozwala na swobodny przepływ powietrza i poczucie komfortu podczas snu. Na przykład pokrycie Kołdry ECO PIERZE wykonano z przyjemnej w dotyku 100 proc. bawełny, która również świetnie przepuszcza powietrze. Specjalnie zaprojektowane przeszycia utrzymują pierze w odpowiednim miejscu tak, by nie tworzyło zbitych form.

Wykonanie

Wykonanie kołdry, w tym szczególnie rodzaj tkaniny użytej w jej produkcji, ma duże znaczenie dla osób cierpiących na alergię. Warto więc zawrócić uwagę na to czy może być prana w wysokiej temperaturze i czy jest odporna na roztocza kurzu domowego? Najlepszym wyborem mogą okazać się produkty specjalistyczne, które będą przeciwdziałać wszelkim alergiom. Jak zapewnia nasz ekspert Beata Przybylak, najwyższy komfort snu zapewnia odpowiedni produkt cechujący się wyjątkową trwałością oraz łatwością w utrzymaniu higieny. Na szczególną uwagę zasługuje zatem kołdra DreamPro™. Jej miękkie i przyjemne w dotyku poszycie, wykonane jest z opatentowanej tkaniny Evolon®. Ten wyjątkowo trwały i solidny materiał zbudowany jest z gęstej struktury mikroskopijnych włókien. Tkanina dodatkowo jest oddychająca i zapewnia optymalne odprowadzenie wilgoci. Właściwości antyalergiczne Evolon®, z którego została wykonana linia DreamPro™ zostały potwierdzone m.in. certyfikatem ECARF Europejskiej Fundacji Badań nad Alergią.

Rozmiar

Powszechnie uważa się, że, rozmiar kołdry jest pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę. Kluczowa jest odpowiednia długość i szerokość kołdry (w zależności od tego, czy ma być ona przeznaczona dla jednej osoby lub pary, dla osób wyższych bądź niższych). Możemy wyodrębnić też kryteria indywidualne. Kołdry  dostępne są najczęściej w rozmiarze 135×200 cm, 150×200 cm i 160×200 cm, 180×200 cm oraz 200×220 cm. Często wybór danej wielkości uzależniony jest od tego, w jaki sposób śpimy. Szersze kołdry polecane są dla par bądź osób śpiących w łóżku z dziećmi. Przed zakupem zwróćmy również uwagę na rozmiary posiadanego przez nas łóżka. Zdecydowanie lepiej, aby kołdra była trochę zbyt duża, niż za mała. Zapewni to większą swobodę podczas snu.

Klasa cieplna, a pora roku

Ostatnim, równie istotnym elementem jest dobór tekstyliów do spania, względem pory roku. Na chłodniejsze noce zalecamy ciepłą kołdrę, która utrzyma wysoką temperaturę ciała. Z kolei wiosną, czy jesienią świetnie sprawdzą się kołdry „oddychające”. Są również i takie, które można używać przez cały rok. Dlaczego parametry cieplne są tak istotne? Przede wszystkim, nie ma nic gorszego niż zakup kołdry, która już pierwszej nocy okaże się zbyt chłodna lub zbyt ciepła. Komfortowy sen to podstawowy element prawidłowej regeneracji organizmu. I to właśnie w trosce o jego higienę warto zadbać o dobór przykrycia odpowiedniego dla danej pory roku. W Polsce, w kraju o klimacie umiarkowanym z ciepłym latem i chłodną zimą, warto dopasować kołdrę do pory roku i warunków panujących w sypialni . Z kolei zaprojektowana z myślą o codziennym użytkowaniu pościel 4 Pory Roku od Wendre to idealny wybór dla całej rodziny oraz doskonała jakość za rozsądną cenę. Poszycie z mikrofibry jest przyjemne w dotyku, wypełnienie zapewnia sprężystość i miękkość, a sam produkt cechuje się wyjątkową trwałością, co jest szczególnie ważne w trakcie całorocznego użytkowania