SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Jak zaprojektować nowoczesne biuro?

Efektywni pracownicy są sercem i duszą firmy. Jeśli chcesz poprawić ich wydajność, zwróć uwagę nie tylko na lokalizację, ale też układ i wyposażenie biura. Sprawdź, jak zaprojektować eleganckie i funkcjonalne biuro.

Naturalne oświetlenie

Oświetlenie wpływa na produktywność, zdrowie i samopoczucie. Przejdź się po biurze i zwróć uwagę na niedoświetlone miejsca. Naturalne światło jest idealne, ale nie zawsze dociera do wszystkich pomieszczeń. W takiej sytuacji zwróć uwagę na lampy emitujące światło zbliżone do dziennego.

Prawidłowe oświetlenie zmniejsza ryzyko bólu głowy i przemęczenia oczu. Łagodzi stres i uczucie zmęczenia. Poprawia również pamięć i koncentrację.

Wygodne meble

Stare lub źle wykonane meble mogą prowadzi do problemów z kręgosłupem, zespołu cieśni nadgarstka i migreny. Szukając foteli biurowych, zwróć uwagę na podłokietniki, mechanizmy obrotowe, regulację wysokości, podparcie lędźwi, wyściełany materiał, szerokość i głębokość siedziska. Dobre meble wpływają nie tylko na zdrowie pracowników, lecz także prestiż firmy.

Projektowanie biura

Nie przesadzaj z dekoracjami

Nie ma nic gorszego niż ciemne, nijakie biuro pozbawione dekoracji. Dlatego projektując biuro, uwzględnij rośliny, dzieła sztuki, inspirujące cytaty. Z drugiej strony pamiętaj, by nie przesadzić. Przestrzeń ma wyglądać estetycznie, ale jednocześnie nie może przytłaczać pracowników i klientów.

Kolory wpływają w dużym stopniu na nasze zachowanie. Niektóre barwy, szczególnie ich intensywność mogą poprawić efektywność, podczas gdy inne oddziałują negatywnie na samopoczucie. Neutralne i niebieskie odcienie poprawiają koncentrację, zielony wprowadza spokój i równoważy energię. Żółty stymuluje aktywność umysłową. Nowoczesne biura łączą odważne i neutralne kolory, by uzyskać harmonię.

Jak zmniejszyć hałas?

Panele akustyczne pochłaniające sprawdzą się doskonale w każdym biurze. Redukują hałas bez wprowadzania dużych zmian w układzie przestrzeni. Badania dowiodły, że rośliny również mogą spełnić taką funkcję.

Niskopoziomowe kabiny łączą cechy open space i zamkniętych biur. Kabiny i ścianki działowe to wypróbowane metody na redukcję hałasu. Dodatkowo zapewnią pracownikom poczucie prywatności. Co ważne, występują w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu biuro będzie wyglądało stylowo.

Elastyczne powierzchnie biurowe

Łączą cechy open space i zamkniętych pomieszczeń. Co ciekawe, osoby pracujące tylko w otwartych przestrzeniach często skarżą się, że potrzebują więcej prywatności na spotkania, rozmowy telefoniczne lub pracę indywidualną. Projektując biuro, warto więc wygospodarować kilka stref: miejsce do pracy przy biurku (coworking), sala do spotkań, otwarta przestrzeń ze stołem konferencyjnym, prywatne kąciki i miejsce relaksu.

Elastyczne biuro pozwala pracownikom znaleźć stanowisko pracy, którego w danej chwili potrzebuje. Nie są już przywiązani do konkretnych biurek. Taki układ zachęca do współpracy, komunikacji i burzy mózgów, co wpływa pozytywnie na efektywność. Pozwala wygospodarować więcej miejsca dla pracowników zdalnych, którzy w biurze pracują tylko od czasu do czasu. Co ważne, taki układ można dostosować do zmieniających się potrzeb firmy, w miarę jej rozwoju.

Artykuł powstał przy współpracy z Beautifulminds: projektowanie biur z Beautifulminds Warszawa