Zabezpieczenie garażu, działki czy szafki na siłowni, ale też zamknięcie terenu firmowego, a nawet wojskowego –– we wszystkich tych przypadkach wykorzystywane są kłódki. Nie trudno się jednak domyślić, że w poszczególnych sytuacjach, głównie w zależności od wymaganego poziomu bezpieczeństwa, wykorzystuje się przedmioty zabezpieczające o zupełnie innych właściwościach. Zatem co warto wiedzieć o kłódkach?
Różnorodne rodzaje kłódek
Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak różnorodne są kłódki. Podstawowa różnica dotyczy budowy. Wyróżniamy zatem kłódki:
- pałąkowe
- trzpieniowe (blokowe)
Pierwszy z rodzajów okuć zamykających, jak również określa się kłódki, to modele pałąkowe. To one są spotykane zdecydowanie najczęściej. Wśród nich spotkać można zarówno elementy najmniejszych wymiarów, jak i duże modele służące do zamykania na przykład bram. Charakteryzują się one zaokrąglonym uchem. Tego rodzaju kłódki doskonale nadają się do spinania elementów znajdujących się w pewnym oddaleniu od siebie. Tym samym są najbardziej uniwersalne.
Drugi rodzaj to kłódki trzpieniowe. W tym przypadku ucho jest proste. Z tego powodu modele te są mniej uniwersalne, gdyż bardziej oddalone elementy nie dają się połączyć przy ich pomocy. Jednak kłódki tego rodzaju mają pewne nieocenione zalety. Przede wszystkim ze względu na ich budowę, niezwykle trudno je przeciąć. Narzędzia tnące są po prostu zbyt duże, aby włożyć je pod ucho w taki sposób, by możliwe było przecięcie.
Klasy bezpieczeństwa kłódek
Warto zauważyć, że kłódki są klasyfikowane ze względu na klasy bezpieczeństwa, do których należą. Oznacza to, że nie każda kłódka zapewnia taki sam poziom bezpieczeństwa. Intuicyjnie wydaje się, że im mniejszy model, tym mniejsze gwarantuje bezpieczeństwo. W rzeczywistości jednak tylko częściowo jest to prawda. Wielkość to tylko jeden z czynników decydujących o poziomie bezpieczeństwa zapewnianym przez kłódkę.
Bardzo ważny jest również mechanizm wykorzystany do zamykania kłódki. Niektóre z mechanizmów dają się stosunkowo prosto sforsować. Inne natomiast posiadają zamki, których sforsowanie stanowi wyzwanie nie do przejścia. Ponadto, czynnikiem decydującym o klasie kłódki jest również materiał jej wykonania. Większość zabezpieczeń wykonana jest z żeliwa lub z mosiądzu. Modele żeliwne spisują się bardzo dobrze w większości przypadków. Niemniej jednak, jeśli kłódka ma być wykorzystywana na zewnątrz, zaleca się raczej modele mosiężne. Rzecz w tym, iż wykazują one lepszą odporność na działanie czynników atmosferycznych. Przeważnie bowiem kłódki te są wodoodporne.
Ostatecznie wybór kłódki zależy od konkretnych potrzeb. Warto zastanowić się nad potrzebnym poziomem bezpieczeństwa. Warto mieć na uwadze, że poziom bezpieczeństwa decyduje o cenie kłódki. Najtańsze modele można kupić już za kilka złotych. Niemniej jednak nie gwarantują one zbyt skutecznego zabezpieczenia. Natomiast w przypadku najdroższych kłódek, zakup to koszt nawet kilkuset złotych. Niemniej są to już modele, których sforsowanie jest niemal niemożliwe.
More Stories
Farba magnetyczna – poznaj jej innowacyjne zastosowanie
Jak pielęgnować welurowe pokrowce na narożnik?
Jak przebiega montaż kominków w nowoczesnych domach?