SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Jakie są oznaki tego, że potrzebujemy oczyszczacza powietrza?

oczyszczacz powietrza

Chyba nie ma osoby, która nie lubiłaby na łonie natury chłonąć czyste i świeże powietrze, czego czasem brakuje nie tylko w miastach, ale i zadymionych zimą wsiach. Ignorujemy przy tym fakt, że w naszych domach zanieczyszczenia potrafią być znacznie większe niż na zewnątrz. Każdego dnia wdychamy chemikalia, materiał biologiczny, mikroskopijne cząstki wewnętrz pomieszczeń, jak pleśń, bakterie czy wirusy. Odpowiedni poziom wilgotności w domu jest ważny nie tylko ze względu na nasz komfort, ale przede wszystkim zdrowie. Zbyt wysoka wilgotność może prowadzić do widocznej pleśni, nieprzyjemnych zapachów, nieschnących ubrań lub rosy na szybach.

Co świadczy o tym, że potrzebujemy oczyszczacza powietrza?

  • Mieszkamy w dużym mieście lub obszarze o wysokim poziomie zanieczyszczenia;
  • Zmagamy się z alergią;
  • Posiadamy zwierzęta;
  • Palimy papierosy w domu;
  • Używamy sporo chemikaliów

W miastach aż 90% wszystkich szkodliwych zanieczyszczeń jest generowanych przez transport drogowy. W pobliżu autostrad poziom zanieczyszczenia powietrza może przekraczać normę nawet piętnastokrotnie. Jeśli nie jesteś pewien, czy potrzebujesz oczyszczacza powietrza dowiedz się 4 oznaki, że potrzebujesz oczyszczacza powietrza. Oczyszczacz powietrza pomaga alergikom unikać wyzwalaczy alergii, takich jak roztocza i inne cząsteczki, które mogą powodować dyskomfort i zatory w oddychaniu. Działa korzystnie również w przypadku uczulenia na sierść zwierząt domowych. Nie mniej szkodliwy jest ich łupież, którego cząsteczki mogą wywoływać reakcje alergiczne takie jak np. kichanie.
Palenie tytoniu lub wdychanie jego dymu może prowadzić do przewlekłych chorób płuc. Nawet jeśli w domu nikt nie pali, dym może przedostawać się do środka przez wentylację.
Chemikalia domowe mogą podrażniać układ oddechowy i wywoływać alergie Często im skuteczniejszy środek domowy, tym bardziej dla nas szkodliwy. Do tej grupy można zaliczyć lakiery do włosów, perfumy, farby itp.

Jakie są rodzaje zanieczyszczeń?

  • Zanieczyszczenia z ulicy, takie jak sadza, smog, spaliny i gazy przemysłowe. W takiej sytuacji nawet zwykła wentylacja w pomieszczeniu jest błędem, ponieważ pozwala na przedostanie się zanieczyszczeń wewnątrz domu;
  • Zapachy domowe, takie jak dym papierosów, pary oleju wydzielające się podczas smażenia itp.;
  • Grzyb, pleśń, roztocza i łuski martwej ludzkiej skóry. Warto zwrócić uwagę na zapach stęchlizny, ponieważ prawie zawsze oznacza obecność pleśni i jego zarodników. Substancje te żywią się wilgocią, która zaczyna gromadzić się w obszarach takich jak piwnice i garaże, gdy okna nie są odpowiednio uszczelnione lub występują wycieki z wód gruntowych.
  • Pyłki, sierść i łupież zwierząt domowych, roztocza i inne alergeny;
  • Cząstki pochodzenia białkowego: wirusy i bakterie.

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

Optymalna wilgotność w naszym domu powinna wynosić 40-60%. Wysoka wilgotność połączona z zimnymi ścianami zewnętrznymi znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się nie tylko pleśni, ale i kondensacji. Kondensacja to nic innego jak osadzanie się pary wodnej na szybach okiennych w postaci kropel rosy lub rosy. Dzisiejsze okna z podwójnymi szybami nie powinny gromadzić wody. Reasumując, należy unikać wilgotności powietrza powyżej 60%, ponieważ są to sprzyjające warunki na rozwój pleśni. Aby sprawdzić, czy w domu wilgotność jest optymalna, należy zaopatrzyć się w higrometr. Higrometr, inaczej zwany wilgotnościomierzem, to, jak nie trudno się domyślić, urządzenie służące do pomiaru wilgotności powietrza.