Delniwa to wyjątkowa odmiana, która powstała przy połączeniu kilku popularnych gatunków malin. Jest łatwa w uprawie, a owoce pojawiają się na pędach dość wcześnie. Cieszy się zainteresowaniem głównie z tego względu, że w trakcie sezonu jest w stanie nawet kilka razy powtórzyć owocowanie. Jak ją prawidłowo uprawiać, aby uzyskać taki efekt? Podpowiadamy.
Malina Delniwa – jakie warunki preferuje?
Jeśli znajdziemy miejsce gdzie prowadzona jest sprzedaż sadzonek maliny to wraz z rośliną otrzymamy bardzo szczegółowe wytyczne dotyczące między innymi rodzaju gleby. Jej preferowanym gruntem jest ziemia lekko kwaśna. Można do tego celu zakupić zarówno gotowe podłoże, jak i zakwaszacz do gleby w formie żelu. Oba rozwiązania pozwolą przygotować optymalne warunki do rozwoju maliny.
Najlepsze stanowisko do uprawy to takie z dobrym nasłonecznieniem. Warto zauważyć, że jest ten gatunek bardzo dobrze czuje się także w donicach. Z powodzeniem hoduje się więc ją nie tylko w ogródkach działkowych, ale również na dobrze nasłonecznionych balkonach. Należy zadbać o efektywne i bezpiecznie osłonięcie przed silnym wiatrem, który jest dla tej rośliny wyjątkowo niekorzystny.
Malina Delniwa – jak prawidłowo o nią dbać?
Malina Delniwa wymaga regularnego nawożenia. Najlepiej stosować specjalne skondensowane i gotowe mieszanki, które można zakupić w sklepach ogrodniczych. Warto także stosować użyźnianie gleby w postaci nawożenia organicznego. Należy stosować go przed rozpoczęciem kolejnego sezonu owocowania. Dobrze nawożony grunt pozwoli roślinie się rozwinąć, a dzięki temu owoce można zbierać już od początku sierpnia. Ostatnie zbiory przypadają na moment pierwszych przymrozków.
Istotną kwestią jest także wykonywanie cięcia, które musi nastąpić zaraz po posadzeniu rośliny. Ma to miejsce zazwyczaj początkiem wiosny. W kolejnym roku należy tą samą czynność powtórzyć. Usuwanie słabszych, chorych i delikatniejszych pędów pozwoli ustrzec roślinę przed wystąpieniem chorób oraz sprawi, że jej owoce będą na czas zbiorów wyraźnie większe.
More Stories
Co można znaleźć w ofercie szkółki roślin?
Jaką doniczkę do monstery wybrać?
Transport żwiru – jak wybrać firmę?