SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Jakie są wady i zalety paneli w kuchni

Panele w kuchni

Panele w kuchni? Niegdyś wymysł nielicznych, dziś powoli standard. Skąd taka zmiana? Głównie wpływ na to ma nowoczesne budownictwo, które bardzo często łączy salony z aneksami kuchennymi. Właściciele wtedy decydują się na jednolitą podłogę, a oddzieleniem obu stref jest wyspa. Płytki zostają więc coraz częściej wypierane przez panele, ale czy to dobre rozwiązanie? Jakie mają one zalety, a jakie wady? Czy panele winylowe gwarantują trwałość i wygodę? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Idealne panele do kuchni? Winylowe!

Panele winylowe składają się z warstw, których kluczowym budulcem jest winyl. Elastyczna struktura jest odporna na zarysowania, uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Decydujące znaczenie dla wytrzymałości i trwałości podłogi ma przede wszystkim jakość zakupionych paneli. Jeśli w domu, centrum przebywania rodziny jest kuchnia, w której często się gotuje, warto wybrać modele o zwiększonych parametrach.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów paneli winylowych. Najlepsze do kuchni będą te, które składają się z dużej ilości warstw. Producenci, widząc zwiększone zapotrzebowanie na taki asortyment, coraz częściej wprowadzają do oferty panele składające się z nawet dziesięciu warstw winylu. Dzięki temu są one niezwykle wytrzymałe, ale nie tracą przy tym swoich właściwości.

Panele w kuchni – czystość bez wysiłku

Najczęściej do kuchni wybierane były płytki gresowe, które są ciężkie, twarde, wytrzymałe, ale nie zawsze łatwe w czyszczeniu. Panele, których struktura jest jednolita na wierzchniej warstwie, bardzo łatwo utrzymać w czystości. Warto jednak dodać, że muszą być one odporne na zabrudzenia i zawilgocenie. Tylko modele nieabsorbujące zabrudzeń można stale utrzymywać w porządku.

Panele winylowe mają tę zaletę, że się nie elektryzują, co sprawia, że nie przyciągają kurzu. Ponadto nie potrzebują lakierowania, cyklinowania, ani innych zabiegów pielęgnacyjnych, które stosuje się w przypadku tradycyjnych desek. Jedyne co trzeba robić to regularnie je odkurzać i myć na mokro według własnych potrzeb i wymagań.

Czy panele winylowe są wodoodporne?

Panele winylowe w przeciwieństwie do tych laminowanych nie absorbują wody. Wylany na podłogę płyn, woda, czy napój nie wpłyną niekorzystnie na ich trwałość oraz wygląd. Panele winylowe mają jednak swoje ograniczenia, o których warto wspomnieć. Nie sprawdzą się one we wnętrzach, gdzie będą narażone na powtarzający się i długotrwały kontakt z wodą.