SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

O czym pamiętać dzieląc ogród na strefy?

Podział ogrodu

Każdy z nas chce mieć piękny ogród. Jednak, aby było to możliwe, warto wydzielić kilka stres w ogrodzie, aby prezentował się on atrakcyjnie, był funkcjonalny i praktyczny. Bez względu na to, czy przestrzeń jest mała czy duża, warto wydzielić kilka sfer. Dobrze wiedzieć jakie mamy możliwości i o czym należy pamiętać.

Jak podzielić ogród?

Chcąc podzielić ogród na strefy, można zastosować kilka metod. Mniej lub bardziej widoczne granice, mogą oddzielić takie strefy jak np. miejsce do wypoczynku, spożywania posiłków, strefę przeznaczoną do uprawy roślin itd.

Jedną z łatwiejszych i bardziej popularnych możliwości jest oddzielenie poszczególnych sfer za pomocą roślinności. Najlepiej sprawdzają się w tym celu gatunki lite, które nie przepuszczają światła lub gatunki bardziej ażurowe, które z kolei prezentują się atrakcyjnie.

Gatunki lite świetnie sprawdzą się jeżeli chcemy wydzielić bardziej intymne i prywatne strefy. Z kolei rośliny ażurowe wydzielają strefy w mniej wyraźny sposób, jednak przy tym prezentują się bardzo ciekawie. Warto zaznaczyć, że wymagają one zastosowania specjalnych tyczek, aby utrzymywały się w odpowiedniej pozycji.

Podział za pomocą małej architektury

Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie elementów małej architektury. W tym celu można wykorzystać takie obiekty jak altany, wszelkiego rodzaju bramki, płoty, murki, czy pergole. Dodatkowo obiekty te można obsadzić pnączami, tak aby stworzyć przejście do kolejnej sfery. W ten sposób można wyznaczyć efektowne granice na naszej działce.

Kolejną ciekawą możliwością są parawany ogrodowe. Chronią one przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, a także mogą zasłonić niezbyt piękne widoki. Parawany można dowolnie przenosić z miejsca na miejsce, dzięki czemu w dowolnym momencie, łatwo i szybko można zmienić aranżację.

Zagospodarowanie nawierzchni

Aby relaks w ogrodzie był możliwy niezależnie od innych jego funkcji, warto też wydzielić poszczególne sfery różnymi nawierzchniami. Trawa, kostka, kamienne pływy to tylko niektóre rozwiązania. W ten sposób można stworzyć spójną i atrakcyjną całość, która będzie przystosowana do różnych zadań.

Warto też wyznaczyć specjalne ścieżki, które będą prowadziły do różnych zakamarków i subtelnie oddzielą je od siebie.

Różne strefy można tez wydzielić ukształtowaniem terenu. W niższych partiach dobrze będzie się prezentował plac zabaw, czy kącik do grilla, natomiast na pagórkach można zasadzić efektowne roślinny.

Dzięki zastosowaniu wybranego rozwiązania, które pozwala na wydzielenie poszczególnych stref w ogrodzie, można uzyskać naprawdę satysfakcjonujący i praktyczny efekt. Plac wykonany w ten sposób zyska nowe życie i sprawi, że z radością będzie się w nim przebywać. Warto już dziś zatroszczyć się o swój ogród i zastosować wybrane rozwiązanie, aby wydzielić poszczególne strefy i sprawić, że każdy z domowników znajdzie dla siebie kawałek miejsca pod gołym niebem. Przed wykonaniem prac, dobrze jest jednak sporządzić odpowiedni projekt.