SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Wymiana zamka, czy wkładki? Sprawdź, co powinieneś zrobić

śruby

Wymiana zamka, czy wkładki Sprawdź, co powinieneś zrobić

Drzwi i zamki są podstawową i najważniejszą ochroną przed wejściem niepowołanych osób, dlatego należy zadbać o ich prawidłowe działanie. Dlatego w przypadku awarii zamków, należy je bezzwłocznie wymienić, gdyż tylko sprawne zamki zapewniają właściwe zabezpieczenie. Często jednak nie ma potrzeby wymieniać zamków, a wystarczy, jeśli zmienimy wkładki. Jak wygląda montaż zamka w drzwiach? Czy zamek można wymienić samemu, czy lepiej zlecić to ślusarzowi? I kiedy wystarczy wymienić wkładkę w zamku?

Wymiana zamka, czy wkładki?

Bardzo często, chcąc wymienić zamek, mamy na myśli wkładkę, czyli część, do której wkłada się klucz. W większości przypadków jest to wystarczające, aby osiągnąć zamierzony cel. Zamek należy wymienić, jeśli uległ uszkodzeniu, chcemy zwiększyć poziom bezpieczeństwa lub wcześniej doszło do próby włamania. Natomiast wymianę zamka powinno się przeprowadzić zawsze wtedy, gdy istnieje podejrzenie, że niepowołana osoba może mieć dostęp do kluczy do naszego domu lub firmy. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których doszło do utraty kluczy na skutek ich zgubienia lub kradzieży. Wkładkę warto wymienić również, gdy jeden z lokatorów się wyprowadza i nie oddał kluczy, a także po zakupie mieszkania lub domu z rynku wtórnego. Wymiana wkładki powinna mieć miejsce również, gdy została ona uszkodzona lub zepsuł się klucz.

Wymiana zamka krok po kroku

Wymiana zamka jest zaskakująco prosta, o ile wie się jak to zrobić. Do wykonania niezbędnych prac będzie potrzebny płaski śrubokręt, trochę wolnego czasu i cierpliwość. Nowy zamek należy kupić na podstawie wymiarów starego, inaczej może się okazać, że montaż zamka w drzwiach będzie niemożliwy. Warto bowiem wiedzieć, że zamki różnią się rozmiarami, dlatego konieczne jest jego prawidłowe dobranie.

Jak wymienić zamek krok po kroku?

1. Zdemontuj klamkę i szyld z drzwi.

2. Odkręć śruby mocujące zamek.

3. Podważ zamek śrubokrętem.

4. Delikatnie ściągnij zamek.

Czas na montaż zamka w drzwiach. Robimy dokładnie tak samo, jak przy demontażu, tylko w odwrotnej kolejności. Bardzo ważne jest, aby montując zamek użyć śrub z nowego zestawu. Dzięki temu zyskamy pewność, że całość jest prawidłowo zamontowane, a dodatkowo zamek będzie dłużej w dobrym stanie, dzięki nowym śrubom. Jeśli nowy zamek posiada wymienną wkładkę, to ona powinna być zamontowana na samym końcu. Wystarczy włożyć wkładkę w zamek i przykręcić ją śrubą mocującą po wewnętrznej stronie drzwi.

Pomoc ślusarza

W przypadku problemów z zamontowaniem zamka lub wyborem odpowiedniego zabezpieczenia, warto skorzystać z pomocy dobrej firmy ślusarskiej https://www.pogotowie-zamkowe-katowice.pl . Fachowiec pomoże dobrać najlepsze zamka tak, aby zapewnić domownikom najwyższy poziom ochrony, a jednocześnie wygodne użytkowanie zamka każdego dnia. W jakich sytuacjach przydatna będzie również pomoc ślusarza? Z usług ślusarskich można skorzystać praktycznie w każdej sytuacji, która dotyczy zamków. Dorabianie kluczy, awaryjne otwieranie zamków, montaż zamków, czy założenie systemu jednego klucza nie stanowią dla specjalisty żadnego problemu. Co więcej, wykwalifikowany ślusarz może nawet dorobić klucz bez klucza tylko na podstawie zamka. Jest to usługa przydatna, gdy zgubiliśmy jedyny komplet kluczy lub uległ on zniszczeniu, ale również, gdy znaleźliśmy lub otrzymaliśmy przedmiot historyczny, do którego nie ma klucza.