SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Zwalczanie prusaków to trudne zadanie. Podpowiadamy, jak pozbyć się ich na dobre

prusaki

Wiele osób czuje obrzydzenie na samą myśl o robakach. Jednak to nie jedyny problem związany z obecnością prusaków w domu. Te owady stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważne jest zwalczanie prusaków, gdy tylko pojawią się w pomieszczeniu. Jednak jak to zrobić? Czy istnieje skuteczna metoda na prusaki? Odpowiadamy!

Co to są prusaki – wyjaśnienie

Warto na wstępie wyjaśnić, co to są prusaki i dlaczego stanowią tak duże zagrożenie. Otóż są to owady z rodziny karaczanów. Do tej samej rodziny należą również dobrze nam znane karaluchy. Owady te są bardzo małe, przez co często trudno je zauważyć. Dopiero gdy pojawi się ich więcej, nie sposób je przeoczyć.

Im wcześniej spostrzeżemy prusaki, tym lepiej, gdyż pozbycie się ich będzie prostsze. Jak to zrobić? Dosyć łatwo można zauważyć odchody prusaków. Jeśli spostrzeżesz na podłodze niewielkie, ciemne plamki nieznanego pochodzenia, prawdopodobnie w Twoim domu zalęgły się prusaki lub karaluchy. Zwalczanie prusaków jest konieczne, ponieważ owady te przenoszą szereg drobnoustrojów chorobotwórczych. Mowa o mikroorganizmach wywołujących u człowieka takie schorzenia, jak:

  • tężec,

  • gruźlica,

  • tyfus,

  • czerwonka,

  • i wiele więcej.

Najlepsza metoda na prusaki

Wiemy już, nieco o tych insektach. Jednak teraz odpowiedzmy na pytanie, jak pozbyć się prusaków. Niewątpliwie wiedzą o tym specjaliści, którzy zwalczaniem tych szkodników zajmują się na co dzień. Dobra metoda na prusaki, wykorzystywana między innymi przez fachowców z firmy Stander, to żelowanie. Na czym polega ten zabieg?

Fachowcy, po wcześniejszej analizie problemu, rozkładają w danym pomieszczeniu specjalistyczny żel. Mowa o preparacie niedostępnym dla osób, które nie są specjalistami z branży. Zawiera on substancję neutralizującą prusaki. Jednak to nie jedyny jego składnik.

Bardzo ważne są również feromony, dzięki którym w łatwy sposób udaje się zwabić owady. Spożywają one żel, a jego resztki przynoszą na ciele i odnóżach do gniazd. Tam truciznę spożywa reszta populacji i tym sposobem szybko i bez komplikacji udaje się przeprowadzić skuteczne zwalczanie prusaków.

Żelowanie to najlepsza odpowiedź na pytanie, jak skutecznie zwalczyć prusaki w pomieszczeniach mieszkalnych. Istnieją również inne skuteczne metody, jednak możliwości ich stosowania w mieszkaniach są nieco ograniczone. Poniżej przedstawiamy te sposoby.

Zwalczanie prusaków opryskiem

Alternatywę dla żelowanie stanowi oprysk. Może on przybierać jedną z dwóch form:

  • oprysk ULV,

  • oprysk szczegółowy.

Pierwsza metoda polega na wykonaniu oprysku drobnokroplistego. Przypomina on mgłę, a oprysku dokonuje się na stosunkowo dużym terenie. Drobinki stanowią swoistą pułapkę dla prusaków, które po nadepnięciu na mikroskopijnych rozmiarów kapsułki, zostają narażone na kontakt z trucizną.

Oprysk szczegółowy to bezpośrednia aplikacja substancji aktywnej w miejscu zagnieżdżenia się prusaków. Jak wspomniano, metody te mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Dlatego też na czas przeprowadzania zabiegu należy opuścić dane pomieszczenie.