SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Jak działa poziomica laserowa?

Poziomica laserowa

Poziomica lasera przyda się przy pracach remontowych i budowlanych. Doskonale zastępuje klasyczny model poziomicy wodnej i jest od niej wygodniejsza i dokładniejsza. Kto raz używał poziomicy laserowej, ten nie będzie już zadowolony z wersji klasycznej. Jak jednak działa to urządzenie i jakie argumenty za nim przemawiają?

Do czego można używać poziomicy laserowej?

Poziomica laserowa znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie można by użyć jej wodną odmianę. Zastosować ją można przy wytyczaniu linii przy malowaniu, układaniu płytek lub paneli, wieszaniu szafek, obrazów i innych pracach, gdzie wymagana jest precyzja i zastosowanie odpowiednich kątów.

Z poziomicy laserowej korzysta się także przy pracach ziemnych oraz budowlanych. Przy zastosowaniu na zewnątrz należy jednak wybrać odpowiedni model, którego wiązka lasera będzie widoczna w świetle słonecznym. Z powodzeniem z takich poziomic korzystają na przykład archeolodzy, geodeci oraz konserwatorzy zabytków.

Jak działa poziomica laserowa?

W przeciwieństwie do klasycznej poziomicy model laserowy nie posiada tak zwanej libelki, pozwalającej ocenić poziom lub pion. Może to zaskoczyć użytkowników, którzy pierwszy raz mają w ręce taki model. Jak więc działa poziomica laserowa? Wystarczy ją włączyć, ustawić odpowiednie kąty, a następnie umieścić przy wybranej płaszczyźnie. Na ścianie lub podłodze pojawią się linie świetle, wytyczające kąty proste.

Aby poziomica laserowa zachowała odpowiednie proporcje, konieczne jest jej unieruchomienie – można to zrobić za pomocą specjalnych uchwytów, statywu lub po prostu kładąc na stabilnej powierzchni. Odpowiednią pozycję należy wybrać zgodnie z instrukcją wyświetlacza, który pomoże nam złapać poziom i wyemituje idealnie równe wiązki. Tak “narysowaną” na ścianie lub podłodze linię możemy podkleić taśmą malarską albo po prostu pracować z użyciem poziomicy. Jest to o wiele wygodniejsze, niż rysowanie na ścianie ołówkiem.

Poziomice laserowe mogą mieć taki zasięg, że z ich pomocą może pracować kilka osób. Pomagają ustalić nie tylko pion i poziom, ale także kąty oraz linie skośne. Z drugiej strony urządzenia te nie są duże – kieszonkowe modele są niewiele większe od zwijanej miarki.

Jak wybrać poziomicę laserową?

W odróżnieniu od poziomic wodnych laserowe są zdecydowanie bardziej zróżnicowane. Dzieli je cena, rozmiar, jasność i grubość wiązki, zasięg oraz dodatkowe akcesoria i opcje. Większość poziomic możemy jednak zaliczyć do jednego z czterech typów:

  • poziomica laserowa z dalmierzem – idealna dla osób, które nie tylko często muszą coś wypoziomować, ale także zmierzyć odległość. To model uniwersalny, ceniony przez zawodowców,
  • poziomica laserowe krzyżowa – posiadają opcję szybkiego wyznaczania kątów prostych, idealnie do prac budowlanych i remontowych,
  • poziomica laserowa samopoziomująca – mają wbudowany system informujący o tym, że urządzenie nie trzyma poziomu,
  • poziomica laserowa 360 – nazywana inaczej laserem płaszczyznowym, idealna do wyznaczania poziomu w całym pomieszczeniu.