Szlifierka kątowa należy do jednego z popularniejszych elektronarzędzi, jakie domowi majsterkowicze lubią mieć na podorędziu. Na podium oprócz niej znajdują się tylko wiertarki i wkrętarki. Wynika to z faktu, że szlifierka kątowa jest narzędziem uniwersalnym. Z jej pomocą można nie tylko szlifować i polerować, ale także nacinać lub ciąć twarde materiały, jak metal lub beton.
Przeciętny sklep z narzędziami ma jednak w ofercie nawet kilkaset modeli szlifierek kątowych, jak ma to miejsce tutaj: https://www.narzedzia.pl/katowe,c12395/. Jak w takim gąszczu propozycji wybrać model, który sprawdzi się w domu?
Idealna szlifierka kątowa do domu…
… nie istnieje. Pierwszym pytaniem, jakie powinien sobie zadać potencjalny kupujący jest, jak często i do jakich celów szlifierka będzie używana. To podstawowe kryterium, dzięki któremu będziemy mogli wybrać odpowiednią średnicę tarczy, rodzaj zasilania a nawet markę.
Rodzaj zasilania
Do wyboru mamy modele akumulatorowe, elektryczne oraz pneumatyczne. Omówmy po kolei ich charakterystykę.
Szlifierki akumulatorowe to dobry wybór dla osób, które szlifierką pracują okazjonalnie albo muszą mieć mobilne narzędzie. Najlepszym wyborem będzie bateria li-ion, ze względu na brak efektu pamięci oraz możliwość podładowania w dowolnym momencie. Jeśli potrzebujemy narzędzia do pracy ciągłej w terenie, rozwiązaniem może być kupno dwóch akumulatorów i ich wymiana. To najchętniej obecne kupowane produkty, zwłaszcza, że wielu producentów ma całe linii narzędzi, zasilanych tą samą baterią.
W przypadku zasilania sieciowego zaletami tych narzędzi jest niższa cena, niż w przypadku bateriowych. Modele z wyższej półki mają osiągi, których narzędzia akumulatorowe nie są w stanie dogonić. Z drugiej strony – jesteśmy zależni od źródła zasilania, jest więc to zdecydowanie narzędzie dla majsterkowiczów, którzy nie zamierzają ze szlifierką opuszczać warsztatu.
Urządzenia pneumatyczne z kolei rzadko pojawiają się w amatorskich warsztatach. By z nich korzystać, należy mieć odpowiednio wydajny kompresor. Dlatego o takim zakupie powinni pomyśleć głównie ci, którzy już go posiadają, bo np. hobbystycznie zajmują się remontowaniem starych samochodów.
Średnica tarczy
Najpopularniejsza wielkość tarczy, do której jest najszerszy wybór osprzętu to 125mm. Taka szlifierka sprawdzi się przy większości prac. Mniejszy rozmiar, 115mm, powinniśmy rozważyć, gdy ze szlifierki będziemy korzystać okazjonalnie to najprostszych zadań.
Jeśli szlifierka będzie intensywnie wykorzystywana w pracach budowlanych lub przy cięciu twardych materiałów, warto zastanowić się nad zakupem modeli o średnicy tarczy 180mm, a nawet 230mm. Niektórzy producenci proponują zestawy, w których są dwie wielkości tego narzędzia. Warto je rozważyć, jeśli wiemy, że nam się przydadzą.
Akumulatorowe systemy narzędzi – o co w nich chodzi i czy warto je kompletować?
Publikacja:
Coraz częściej firmy produkujące narzędzia akumulatorowe, reklamują je hasłem, że są one częścią serii. O co chodzi w tym zawołaniu i czy to tylko tani chwyt marketingowy? Czy kupno takich narzędzi jest naprawdę opłacalne? Jakie mogą być minusy takich rozwiązań?
Kompatybilne akumulatory wszystkich marek – na to musimy poczekać
Użytkownicy narzędzi akumulatorowych chcieliby doczekać czasu, gdy w temacie baterii panuje pewna standaryzacja. Obecnie większość producentów posiada własne modele, a mało które narzędzie jest kompatybilne z akumulatorami innej firmy. Czy Unia Europejska wymusi na producentach unifikację, jak w przypadku np. ładowarek telefonowych, gdzie wprowadzono standard mini-usb dla wszystkich? Na to jeszcze musimy jeszcze poczekać.
Pewnym krokiem w dobrą stronę jest jednak tworzenie właśnie wspomnianych serii. W ich obrębie wszystkie narzędzia mogą być zasilane jednym akumulatorem. Nie musimy więc kupować do każdego innej baterii. W przypadku bardzo rozbudowanych linii, jak np. Ryobi One+, zdarzają się jednak produkty, które wymagają różnych typów baterii, np 18V do szlifierki i 40V do kosiarki. Inne, jak np. Itamati, oferują jeden akumulator do wszystkiego.
Akumulatorowa rewolucja
Narzędzia akumulatorowe od jakiegoś czasu są niezwykle popularne. W przeciwieństwie do modeli elektrycznych nie musimy martwić się o długość przedłużacza (niektórzy producenci oferują hybrydy, które pozwalają pracować w dwóch trybach: sieciowym i akumulatorowym) i dostęp do gniazdka. Z drugiej strony sprzęt na baterię nie jest tak uciążliwy, jak narzędzia z silnikiem spalinowym: generują dużo mniejszy hałas, nie emitują spalin i są łatwiejsze w obsłudze.
Za rosnącą popularnością narzędzi akumulatorowych stoją właśnie te dwie kwestie – kompatybilność baterii dla urządzeń jednego producenta oraz zastosowanie w akumulatorach technologii litowo-jonowej.
Starsze akumulatory, niklowo-kadmowe oraz niklowo-metalowo-wodorkowe, miały tak zwany efekt pamięci. Oznaczała to, że akumulator należało rozładować do prawie końca, zanim można go było ponownie naładować. Wymagały także formatowania, a ich pojemność była ograniczona. Były też cięższe niż baterie li-ion.
To przede wszystkim dwa ostatnie czynniki sprawiły, że używanie narzędzi akumulatorowych, takich jak wiertarki, szlifierki, a nawet piły łańcuchowe, zyskało sens. Baterie stały się kompaktowe, a narzędzia zyskały na lekkości. Wydłużyła się także możliwość pracy. Nie oznacza to jednak, że baterie li-ion nie mają wad: nie można ich przegrzewać, bo grożą zapłonem, nie można także ich rozładować do końca. Mimo wszystko jednak zrewolucjonizowały rynek narzędziowy.
More Stories
Kluczowa Rola Producentów Uszczelnień: Efektywność i Innowacje dla Przemysłu
Ślusarka Aluminiowa: Klucz do Nowoczesnego i Trwałego Budownictwa
Farba magnetyczna – poznaj jej innowacyjne zastosowanie