SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Jakie rośliny wielosezonowe wybrać do ogrodu?

Jakie rośliny wielosezonowe wybrać do ogrodu?

Do ogrodu warto wybierać rośliny wielosezonowe, które zachowują swoje piękno i kolory nawet przez kilkanaście lat. Przekonaj się, jakie kwiaty wielosezonowe najlepiej wybrać do swojego ogrodu, by co roku móc cieszyć się jego urokliwym i bajkowym wyglądem.

Piwonie – królewskie kwiaty ogrodowe wielosezonowe

Piwonie to kwiaty długoletnie. Najstarsze gatunki mają już sto lat. Jednak w ogrodzie zazwyczaj dożywają one pięćdziesięciu lat. Wybierając te kwiaty musisz wiedzieć, że najlepiej rosną one na żyznej glebie. Najlepiej sadzać je w miejscach nasłonecznionych, dzięki czemu będą one miały doskonałe warunki do rozwoju. Niestety ich długoletność zależna jest od tego, czy pozostaną one w jednym miejscu. Zanim posadzisz piwonie, dobrze zastanów się, gdzie będzie ich miejsce, ponieważ są to rośliny, które nie przepadają za przesadzaniem, a często po zmianie miejsca zaczynają więdnąć. Kolejną rzeczą, którą musisz wiedzieć o tej roślinie, jest to, że nie można jej sadzać głęboko pod ziemią. Najlepiej, by jej korzenie znajdowały się około 2 centymetry pod ziemią. Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, a głębokie sadzenie tej rośliny odbija się negatywnie na jej zdrowiu, przez co kwiaty słabo kwitną. Kwiaty piwonii kwitną między majem, a czerwcem.

Irys syberyjski – stylowe kwiaty ogrodowe

Irysy syberyjskie to nowa odmiana irysów bródkowych, które kwitną przez wiele sezonów. Kwiaty te najlepiej rosnąć w żyznej i lekko kwaśnej glebie. Doskonałym miejscem na ich posadzenie, jest mokra ziemia. Jeżeli masz w swoim ogrodzie studnię lub oczko wodne, to irysy syberyjskie możesz zasadzić właśnie blisko tych miejsc. Nie lubią one słońca, więc lepiej umieszczać je tam, gdzie przez większość dnia jest cień. To proste w pielęgnacji kwiaty, które wysoko rosną i efektownie kwitną. Kwiaty mogą okazać się nieco za ciężkie dla łodygi, dlatego gdzieniegdzie konieczne będzie podtrzymanie rośliny patykiem. Kwiaty te kwitną już na początku lata. Mogą puszczać pąki już wiosną, ale jedynie wtedy, gdy jest ciepło.

Tojad – wielosezonowe kwiaty ogrodowe

Tojad to dość specyficzna roślina do ogrodu. Lubi ona ciepłe, ale zacienione miejsca. Nie przepada za światłem słonecznym. Jej kwiaty przypominać mogą małe hełmy. Kwiaty mają zazwyczaj kolor ciemno fioletowy. Przy sadzeniu warto pamiętać, że nazwa rośliny nie kłamie i w rzeczywistości jest to kwiat trujący.

Istnieje wiele rodzajów kwiatów i roślin wielosezonowych, które możesz posadzić w swoim ogrodzie. Pamiętaj jednak, by przed ich posadzeniem upewnić się, jakie warunki lubi dana roślina, by zapewnić jej odpowiednie miejsce do rozwoju.