SuperWnętrza.pl

Ciekawe pomysły na wnętrza do Twojego mieszkania, domu i ogrodu. Super inspiracje, design, dekoracje, aranżacja pokojów, biura, kuchni, łazienki.

Rodzaje kołder – na co zwrócić uwagę?

Rodzaje kołder – na co zwrócić uwagę?

W łóżku każdego dnia człowiek spędza przynajmniej osiem godzin. Na komfort w czasie snu wpływa nie tylko materac i poduszki, ale również nakrycie, które powinno być dopasowane do pory roku, a także warunków, jakie panują w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są kołdry z wypełnieniem naturalnym i syntetycznym, które równią się do siebie nie tylko ceną, ale również właściwościami. Szeroki wybór może utrudniać podjęcie właściwej decyzji. Dlatego właśnie warto dokładnie zastanowić się na tym, jakie nakrycie będzie najlepsze do sypialni.

Kołdry puchowe do sypialni

Jedne z najczęściej wybieranych są kołdry puchowe, które stosuje się już od wieków. Zanim pojawiły się one w sprzedaży już lata temu były robione przez nasze babcie. Ich wypełnienie wykonane jest z pierza kaczego lub gęsiego. Za lepszy jakościowe uznaje się puch gęsi, który uznawany jest za lekki i wytrzymały. Kołdry puchowe są przyjemne w dotyku, wyróżniają się sprężystością i doskonale izolują od zimna. Jednocześnie idealnie odprowadzają wilgoć, dzięki czemu nie przegrzewają ciała i zmniejszają ryzyko zapocenia się w czasie snu. Na rynku pojawiają się różnego rodzaju nakrycia puchowe różniące się od siebie ilością wypełnienia. Cieńsze nadają się na lato, grubsze lepiej wybierać zimą. Dostępne są również kołdry całoroczne z puchu gęsiego.

Kołdry z pierza

Kolejnym nakryciem, na które warto zwrócić uwagę, jest kołdra z pierza. Jest ona cieńsza i lżejsza od kołdry puchowej. Jednocześnie słabiej chroni przed zimnem, przez co lepiej nadaje się ona na letnie miesiące i w domach, w których cały czas działa ogrzewanie. Doskonale odprowadzają wilgoć. Warto jednak zaznaczyć, że nie są one bezpieczne dla osób z alergiami. Mogą wywoływać uczulenie i wysypki. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że można je z łatwością prać i czyścić samodzielnie w domu. Samodzielnie można je prać i suszyć w domu. Ważna jest również pielęgnacja, która polega na wietrzeniu kołder przynajmniej raz na w tygodniu, co pozwoli pozbyć się roztoczy i bakterii z powierzchni nakrycia.

Kołdry antyalergiczne dla osób z wrażliwą i delikatną skórą

Dla każdego alergika, ale również osób, które chcą zadbać o zdrowie swojej skóry polecane są kołdry antyalergiczne. Ich największą zaletą jest to, że wykonane są one w 100 procentach z naturalnych tworzyw, a co więcej likwidują roztocza i bakterie, a także zapobiegają ich rozwojowi.

Przy wyborze kołdry staraj się nie zwraca uwagi na cenę. Nieco droższe nakrycie z pewnością będzie skuteczniej chronić przez zimnem, doprowadzać wilgoć i będzie dbać nie tylko o zdrowie skóry, ale również o prawidłową regenerację.